Skip to content
2007 Coal Mine Rescue Contest
2007 NATIONAL MINE RESCUE,
FIRST AID AND BENCH CONTEST


Mine Rescue Team Roster


Company Name / Address Team Name Team Details
and Photo
ALABAMA
Drummond Co., Inc.
Jasper
Shoal Creek Team
Larry McDonald - Captain
Team Details
Jim Walters Resources
Brookwood
JWR Blue Creek Team
Larry McGiboney - Captain
Team Details
Jim Walters Resources
Brookwood
JWR Mine #4 Team
Ken Russell - Captain
Team Details
Jim Walter Resources
Brookwood
JWR Mine #7 Team
Scott Hannig - Captain
Team Details
The Pittsburg & Midway
Coal Mining Co.
Berry
North River Mine Black Team
Kevin Cosby - Captain
Team Details
The Pittsburg & Midway
Coal Mining Co.
Berry
North River Mine Orange Team
Neil Hyche - Captain
Team Details
State of Alabama Mine Rescue
Sumiton
Blue Team
Greg Cox - Captain
Team Details
State of Alabama Mine Rescue
Sumiton
Green Team
Robert Cagle - Captain
Team Details
COLORADO
Blue Mountain Energy, Inc.
Rangely
Deserado Black Team
Paul Kindall - Captain
Team Details
Bowie Resources, LLC
Paonia
Bowie Team
Mike Lucas - Captain
Team Details
Peabody Energy
Oak Creek
Twentymile Coal Company Team
Danny Green - Captain
Team Details
ILLINOIS
Peabody Energy
Coulterville
Gateway Team
Dustin Patterson - Captain
Team Details
Peabody Energy/Big Ridge Inc.
Equality
Willow Lake Team
Lester Bryant - Captain
Team Details
The American Coal Company
Harrisburg
AMCOAL/Galatia Complex
Tim Kirkpatrick - Captain
Team Details
White County Coal, LLC
Carmi
Pattiki Mine Rescue Team
Mike Emery - Captain
Team Details
INDIANA
Black Beauty Coal Company
Vincennes
Black Beauty Indiana Team
Tony Wilson - Captain
Team Details
Gibson County Coal LLC
Princeton
Team Gibson
Terry Phegley - Captain
Team Details
KENTUCKY
Alliance (Hopkins County Coal)
Madisonville
Elk Creek Team
David Tyson - Captain
Team Details
CONSOL Energy
Mousie
CONSOL of Kentucky Inc Team
James Kelly - Captain
Team Details
Excel Mining, LLC.
Pilgrim
Excel Mine Rescue Team
Rodger Thacker - Captain
Team Details
Highland Mining Company
Morganfield
Highland #9 Mine Team
Joseph Greenweir - Captain
Team Details
James River Coal Company
Big Laurel
Blue Team
Jeff Roberts - Captain
Team Details
James River Coal Company
Big Laurel
Gray Team
Johnny Riley - Captain
Team Details
Massey Energy
Sidney
East Kentucky Mine Rescue Team
Charles Conn - Captain
Team Details
Peabody Energy
Clay
Bluegrass Mine Rescue Team
David Self - Captain
Team Details
Teco Coal
Corbin
Blue Team
Kennard Ratliff - Captain
Team Details
Teco Coal
Corbin
Gray Team
Steve Hacker - Captain
Team Details
Warrior Coal, LLC
Madisonville
Cardinal Team
Kevin Vaughn - Captain
Team Details
Webster County Coal, LLC.
Nebo
Dotiki Team
Jan Chambliss - Captain
Team Details
NEW MEXICO
San Juan Coal Company
Waterflow
San Juan Coal Company Team #2
Mike Harjala - Captain
Team Details
PENNSYLVANIA
Consol Energy
West Finley
Enlow Fork Team
Shawn Dewitt - Captain
Team Details
Consol PA Coal Company
Wind Ridge
Bailey Team
Dennis Vicinelly - Captain
Team Details
Cumberland Resources, LP
Waynesburg
Cumberland Team
Robert Drzazgowski - Captain
Team Details
Eighty Four Mining Company
Eighty Four
Mine 84 Team
Don Krek - Captain
Team Details
Emerald Coal Resources L.P.
Waynesburg
Emerald Mine Team
Gary Bochna - Captain
Team Details
TENNESSEE
Tennessee Dept. of Labor/WFD
Caryville
Volunteer No. 1 Team
Robert E. McKamey - Captain
Team Details
UTAH
Energy West Mining
Huntington
Team 1
Gary Christensen - Captain
Team Details
VIRGINIA
Arch Coal, Inc.
St. Charles
Lone Mountain Processing, Inc. Team
Ronnie Smith - Captain
Team Details
CONSOL Energy, Inc.
Mavisdale
Buchanan Mine Rescue - Blue Team
Scott Honaker - Captain
Team Details
CONSOL Energy, Inc.
Mavisdale
Buchanan Mine Rescue - Orange Team
Dennis Perry - Captain
Team Details
Dickenson-Russell Coal Co., LLC
Cleveland
A - Team
Barry Compton - Captain
Team Details
Jewell Smokeless Coal Corporation
Vansant
"A" Team
J. P. Richardson - Captain
Team Details
Paramont Coal Company Virginia, LLC
Coeburn
Blue Team
Andrew Anunson - Captain
Team Details
WEST VIRGINIA
Brooks Run Mining Company, LLC
Beckley
Brooks Run Team
Travis Grimmett - Captain
Team Details
Cobra Natural Resources
Wharncliffe
Mountaineer Team
Roosevelt Payne - Captain
Team Details
Consol Energy
Wana
Blacksville No. 2 Team
Doug Wade - Captain
Team Details
Consol Energy, Inc.
Mannington
Robinson Run #95 Team
Mark Koon - Captain
Team Details
Consolidation Coal Company
Fairview
Loveridge #22 Team
Wayne Conaway - Captain
Team Details
Consolidation Coal Company
Wheeling
Shoemaker Team
Cliff Ward - Captain
Team Details
Eastern Associated Coal, LLC
Fairview
Federal No. 2 Team
John Sabo - Captain
Team Details
Massey Energy
Sylvester
Southern WV Team
Rob Asbury - Captain
Team Details
McElroy Coal Company - Consol Energy
Glen Easton
McElroy Mine Rescue Team
James Smith - Captain
Team Details
Peabody Energy
Wharton
Southern Appalachia Operations Team
Ed Lawson - Captain
Team Details
Pinnacle Mining Company
Pineville
Pinnacle Team
Richard Crockett - Captain
Team Details
Riverton Coal Productions, Inc.
Charleston
Blue Team
Ronnie Ooten - Captain
Team Details
Riverton Coal Productions, Inc.
Charleston
Gold Team
Dennis Horn - Captain
Team Details
WYOMING
Bridger Coal Company
Point of Rocks
Bridger Coal Company Team
Chris Barker - Captain
Team Details