Skip to content
2007 Coal Mine Rescue Contest
2007 NATIONAL MINE RESCUE,
FIRST AID AND BENCH CONTEST


Bench BG-4 Team Roster


Company Name / Address Team Name Team Details
and Photo
ALABAMA
Drummond Company, Inc.
Jasper
Shoal Creek Mine Team
(Larry McDonald)
Team Details
Drummond Company, Inc.
Jasper
Shoal Creek Mine Team
(Tim Stockman)
Team Details
Jim Walter Resources
Brookwood
JWR Blue Creek Team
(Jim Steadman)
Team Details
Jim Walter Resources
Brookwood
JWR Blue Creek Team
(Steve Barnes)
Team Details
Jim Walter Resources
Brookwood
JWR Mine #4 Team Team Details
Jim Walter Resources
Brookwood
JWR Mine #7 Team Team Details
Pittsburg & Midway Coal Mining Company
Berry
North River Mine Black Team Team Details
Pittsburg & Midway Coal Mining Company
Berry
North River Mine Orange Team
(Mike Stanford)
Team Details
Pittsburg & Midway Coal Mining Company
Berry
North River Mine Orange Team
(Scottie Cagle)
Team Details
COLORADO
Blue Mountain Energy, Inc.
Rangely
Deserado Black Team Team Details
Peabody Energy
Oak Creek
Twentymile Coal Company Team
(Mark Beauchamp)
Team Details
Peabody Energy
Oak Creek
Twentymile Coal Company Team
(Chuck Harvey)
Team Details
Peabody Energy
Oak Creek
Twentymile Coal Company Team
(Chad Day)
Team Details
Peabody Energy
Oak Creek
Twentymile Coal Company Team
(Brandon Sommers)
Team Details
KENTUCKY
Consol of KY, Inc.
Mousie
Consol of KY, Inc. Team Team Details
Massey Energy
Sidney
East Kentucky Mine Rescue Team
(Chris Carter)
Team Details
Massey Energy
Sidney
East Kentucky Mine Rescue Team
(Steve Miller)
Team Details
Massey Energy
Sidney
East Kentucky Mine Rescue Team
(Scotty Earnest)
Team Details
Teco Coal
Corbin
Blue Team Team Details
Teco Coal
Corbin
Gray Team Team Details
PENNSYLVANIA
Consol Energy
West Finley
Enlow Fork Team Team Details
Consol Energy
Wind Ridge
Bailey Team Team Details
Eighty Four Mining Company
Eighty Four
Mine 84 Team Team Details
Emerald Coal Resources LP
Waynesburg
Emerald Mine Team
(Jason Detrick)
Team Details
Emerald Coal Resources LP
Waynesburg
Emerald Mine Team
(Emmitt Cox)
Team Details
UTAH
Energy West Mining
Huntington
Team 1
(Chance Gomez)
Team Details
Energy West Mining
Huntington
Team 1
(Robert Hill)
Team Details
VIRGINIA
Arch Coal, Inc.
St. Charles
Lone Mountain Processing, Inc. Team Team Details
CONSOL Energy, Inc.
Mavisdale
Buchanan Mine Rescue - Blue Team
(Keith Richardson)
Team Details
CONSOL Energy, Inc.
Mavisdale
Buchanan Mine Rescue - Blue Team
(Reginald Lambert)
Team Details
CONSOL Energy, Inc.
Mavisdale
Buchanan Mine Rescue - Orange Team Team Details
Paramont Coal Company VA, LLC
Coeburn
Paramont Blue Team Team Details
WEST VIRGINIA
Brooks Run Mining Company, LLC
Beckley
Brooks Run Team Team Details
Cobra Natural Resources
Wharncliff
Mountaineer Team Team Details
Consol Energy
Wana
Blacksville No. 2 Mine Team
(David Rush)
Team Details
Consol Energy
Wana
Blacksville No. 2 Mine Team
(Kevin Bee)
Team Details
Consol Energy, Inc.
Mannington
Robinson Run #95 Mine Team Team Details
Consolidation Coal Company
Fairview
Loveridge #22 Team Team Details
Consolidation Coal Company
Fairview
Loveridge #22 Team
(Nick Tipi)
Team Details
Consolidation Coal Company
Fairview
Loveridge #22 Team
(Richard Shockley II)
Team Details
Eastern Associated Coal LLC
Fairview
Federal No. 2 Team Team Details
Massey Energy
Sylvester
Southern West Virginia Team
(Jeremy McClung)
Team Details
Massey Energy
Sylvester
Southern West Virginia Team
(Mike Alexander)
Team Details
McElroy Coal Company
Glen Easton
McElroy Mine Rescue Team Team Details
Peabody Energy
Wharton
Southern Appalachia Operations Team Details
Pinnacle Mining Company
Pineville
Pinnacle Team Team Details
WYOMING
Bridger Coal Company
Point of Rocks
Brooks Run Team Team Details