Skip to content
2003 Coal Mine Rescue Contest
2003 NATIONAL MINE RESCUE,
FIRST AID AND BENCH CONTEST


Mine Rescue Team Roster
Quecreek Mine Rescue Capsule


Company Name / Address Team Name Team Details
and Photo
ALABAMA
Bevill State Community College
Sumiton
State of Alabama Green Team
Gerald Kimes - Captain
Team Details
Drummond Co., Inc.
Jasper
Shoal Creek Team
Jeff Reed - Captain
Team Details
Jim Walters Resources
Brookwood
Mine #4 Team
Ken Russell - Captain
Team Details
Jim Walter Resources, Inc.
Brookwood
Mine #7 Team
Terry England - Captain
Team Details
Jim Walters Resources
Brookwood
Mine #5 Team
Scott Hannig - Captain
Team Details
Pinnoak Resources
Adger
Oak Grove Team
Frank Elliot - Captain
Team Details
State of Alabama Mine Rescue
Sumiton
Blue Team
Keith Chaney - Captain
Team Details
The Pittsburg & Midway
Coal Mining Co.
Berry
North River #1 Team
Terrell Files - Captain
Team Details
U.S. Steel Mining Co., LLC
Adger
Oak Grove Team
Frank Elliott - Captain
Team Details
COLORADO
Blue Mountain Energy, Inc.
Rangely
Deserado Black Team
Tony Gabossi - Captain
Team Details
Twentymile Coal Company
Oak Creek
Twentymile #1 Team
Mike Camp - Captain
Team Details
ILLINOIS
Arclar Co. LLC Big Ridge Inc.
Equality
Willow Lake Team
Harrold Gurley - Captain
Team Details
Office of Mines and Minerals - State of Illinois
Benton
State Gold Team
Bill Patterson - Captain
Team Details
White County Coal, LLC
Carmi
Team Pattiki
Mike Emery - Captain
Team Details
INDIANA
Indiana State
Vincennes
Black Team
Jim Newton - Captain
Team Details
Indiana State
Vincennes
Red Team
Terry Phegley - Captain
Team Details
KENTUCKY
Consol of KY, Inc.
Mousi
Consol of KY, Inc. Team
Hagel Campbell - Captain
Team Details
Highland Mining Company
Morganfield
Highland #9 Mine Team
Randy Duncan - Captain
Team Details
Massey Energy
Sidney
East Kentucky Team
Don Walker - Captain
Team Details
Ohio County Coal Company
Henderson
Ohio County Coal Company
David Bryant - Captain
Team Details
Webster County Coal, LLC.
Nebo
Dotiki Team
Steve Morgan - Captain
Team Details
PENNSYLVANIA
Consol Energy
West Finley
Enlow Fork Team
Rodney D. Henry - Captain
Team Details
Consol PA Coal Company
Wind Ridge
Bailey Team
Dennis Vicinelly - Captain
Team Details
Eighty Four Mining Company
Eighty Four
Mine 84 Team
Don Krek - Captain
Team Details
RAG Cumberland Resources, LP
Waynesburg
Cumberland Team
Robert Drzazgowski - Captain
Team Details
RAG Cumberland Resources, LP
Waynesburg
RAG Emerald Mine Team
Gary Bochna - Captain
Team Details
UTAH
Energy West Mining
Huntington
Silver Team
Gary Christensen - Captain
Team Details
VIRGINIA
CONSOL Energy, Inc.
Oakwood
VP - 8 Team
Dennis Perry - Captain
Team Details
CONSOL Energy, Inc.
Mavisdale
Buchanan Mine Rescue Team
Donald E. Hager - Captain
Team Details
Dickenson-Russell Coal Co., LLC
Cleveland
"A" Team
Barry Compton - Captain
Team Details
Jewell Smokeless Coal Corporation
Vansant
"A" Team
J. P. Richardson - Captain
Team Details
Lone Mountain Processing, Inc.
St. Charles
Lone Mountain Team
Ronnie Smith - Captain
Team Details
Paramont Coal Company Virginia, LLC
Coeburn
Blue Team
Andrew Anunson - Captain
Team Details
WEST VIRGINIA
Consol Energy
Wana
Blacksville No. 2 Mine Team
Jim Ponceroff - Captain
Team Details
Consolidation Coal Company
Dallas
Shoemaker Mine Team
Sam Stavischeck - Captain
Team Details
Eastern Associated Coal Corporation
Fairview
Federal No. 2 Team
John Sabo - Captain
Team Details
Eastern Associated Coal Corporation
Wharton
Southern Appalachia Team
Harvey Ferrell - Captain
Team Details
Elk Run Coal Co. (Massey Energy)
Sylvester
Elk Run Team
Wayne Persinger - Captain
Team Details
McElroy Coal Company
Glen Easton
McElroy Mining Team
Jim Klug - Captain
Team Details
Mingo Logan Coal Company
Wharncliffe
Mountaineer Mine Team
Ed Lawson - Captain
Team Details
Riverton Coal
East Lynn
Team #1
Ronnie Ooten - Captain
Team Details
U.S. Steel Mining Company, LLC
Pineville
Pinnacle Team
Richard Crockett - Captain
Team Details