Skip to content
2005 Coal Mine Rescue Contest
2005 NATIONAL MINE RESCUE,
FIRST AID AND BENCH CONTEST


Mine Rescue Team Roster
2005 Coal Mine Rescue Contest


Company Name / Address Team Name Team Details
and Photo
ALABAMA
Drummond Co., Inc.
Jasper
Shoal Creek Team
Jeff Reed - Captain
Team Details
Jim Walters Resources
Brookwood
JWR Mine #4 Team
Ken Russell - Captain
Team Details
Jim Walters Resources
Brookwood
JWR Mine #5 Team
Scott Hannig - Captain
Team Details
Jim Walter Resources
Brookwood
JWR Mine #7 Team
Terry England - Captain
Team Details
The Pittsburg & Midway
Coal Mining Co.
Berry
North River #1 Team
Terrell Files - Captain
Team Details
State of Alabama Mine Rescue
Sumiton
Blue Team
Keith Chaney - Captain
Team Details
State of Alabama Mine Rescue
Sumiton
Green Team
Gerald Kimes - Captain
Team Details
COLORADO
Blue Mountain Energy, Inc.
Rangely
Deserado Mine Team
Tony Gabossi - Captain
Team Details
Peabody Energy
Oak Creek
Twentymile Coal Company Team
Mike Camp - Captain
Team Details
ILLINOIS
Arclar Co. LLC (Peabody Energy)
Equality
Willow Lake Team
Andy Murphy - Captain
Team Details
Illinois Department of Natural Resources
Benton
Benton State Team
Kevin Hills - Captain
Team Details
The American Coal Company
Harrisburg
Galatia Mine Team
Tim Kirkpatrick - Captain
Team Details
White County Coal, LLC
Carmi
Pattiki Team
Mike Emery - Captain
Team Details
INDIANA
Gibson County Coal LLC
Princeton
Team Gibson
Jim Newton - Captain
Team Details
Indiana State Mine Rescue Team
Vincennes
Indiana State Team
Tony Wilson - Captain
Team Details
KENTUCKY
Bluegrass Coal Company
Henderson
Bluegrass Mine Rescue Team
Joel Bradley - Captain
Team Details
CONSOL of Kentucky Inc.
Mousi
CONSOL of Kentucky Inc
James Kelly - Captain
Team Details
Excel Mining, LLC.
Pilgrim
Excel Mine Rescue Team
Rodger Thacker - Captain
Team Details
Highland Mining Company
Morganfield
Highland #9 Mine Team
Randy Duncan - Captain
Team Details
James River Coal Company
London
James River Mine Rescue Team
Pearl Farler - Captain
Team Details
Massey Energy
Sidney
East Kentucky Mine Rescue Team
Charles Conn - Captain
Team Details
Warrior Coal, LLC
Madisonville
Cardinal Team
Kevin Vaughn - Captain
Team Details
Webster County Coal, LLC.
Nebo
Dotiki Team
Steve Morgan - Captain
Team Details
NEW MEXICO
San Juan Coal Company
Waterflow
San Juan Coal "Black" Team
James D. Barnett - Captain
Team Details
PENNSYLVANIA
Consol PA Coal Company
Wind Ridge
Bailey Team
Dennis Vicinelly - Captain
Team Details
Consol PA Coal Company
West Finley
Enlow Fork Mine Team
Rodney D. Henry - Captain
Team Details
Cumberland Resources, LP
Waynesburg
Cumberland Mine Team
Robert Drzazgowski - Captain
Team Details
Eighty Four Mining Company
Eighty Four
Mine 84 Team
Don Krek - Captain
Team Details
Emerald Coal Resources L.P.
Waynesburg
Emerald Mine No. 1 Team
Gary Bochna - Captain
Team Details
UTAH
Energy West Mining
Huntington
Silver Team
Gary Christensen - Captain
Team Details
VIRGINIA
CONSOL Energy, Inc.
Mavisdale
Buchanan #1 Team
Donald E. Hager - Captain
Team Details
CONSOL Energy, Inc.
Oakwood
VP-8 Team
Dennis Perry - Captain
Team Details
Dickenson-Russell Coal Co., LLC
Cleveland
A- Team
Barry Compton - Captain
Team Details
Jewell Smokeless Coal Corporation
Vansant
"A" Team
J. P. Richardson - Captain
Team Details
Lone Mountain Processing, Inc.
St. Charles
Lone Mountain Team
Ronnie Smith - Captain
Team Details
Paramont Coal Company Virginia, LLC
Coeburn
Paramont Blue Team
Andrew Anunson - Captain
Team Details
WEST VIRGINIA
Consol Energy
Wana
Blacksville No. 2 Team
Jim Ponceroff - Captain
Team Details
Consol Energy, Inc.
Mannington
Robinson Run #95 Team
Mark Koon - Captain
Team Details
Consolidation Coal Company
Fairview
Loveridge #22 Team
Donald Jack - Captain
Team Details
Consolidation Coal Company
Dallas
Shoemaker Team
Sam Stavischeck - Captain
Team Details
Eastern Associated Coal Corporation
Fairview
Federal No. 2 Team
John Sabo - Captain
Team Details
Eastern Associated Coal Corporation
Wharton
Southern Appalachia Team
Harvey Ferrell - Captain
Team Details
Massey Energy
Sylvester
Southern WV Team
Rob Asbury - Captain
Team Details
McElroy Coal Company - Consol Energy
Glen Easton
McElroy Mine Team
James Klug - Captain
Team Details
Mingo Logan Coal Company
Wharncliffe
Mountaineer Team
Ed Lawson - Captain
Team Details
Pinnacle Mining Company
Pineville
Pinnacle Team
Richard Crockett - Captain
Team Details
Riverton Coal
East Lynn
Team #1
Ronnie Ooten - Captain
Team Details